Afročtení


Vážná i nevážná africká témata. Rady pro cestovatele a dobrodruhy. Inspirace pro snílky. Poutavé rozhovory. Každý měsíc nové články z černého kontinentu.

Zůstaňme v kontaktu:

Ať Vám nic neunikne! Afroservis pro Vás. Vždy, když uveřejním nový afročlánek či nějaké jiné africké novinky, tak dostanete krátkou zprávu. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit, Vaši adresu nikomu nepředám.

30.9.2021 - Očarovaná turistka

Přestože jsem ji neznala, rozhodla jsem se do Keni společně s rodinou vzít i jednu ze svých čtenářek. Celý příběh začal jejím e-mailem, jak přečetla všechny mé knihy a poté si zarezervovala na konec roku zájezd do Keni. Navrhla mi, abych se k ní přidala.

20.7.2021 - Mystičtí noční běžci

Pro obyvatele západní Keni patří takzvaní noční běžci mezi největší mýty, ale na rozdíl od jiných mýtů noční běžci skutečně existují. Jsou tito lidé nemocní? Nebo jsou posedlí démony?  

8.6.2021 - Společenský zvyk, nebo zakázaná droga?

Pokud už jste byli v subsaharské Africe, nebo se tam případně chystáte, o miraa, khat, qat, habešském nebo somálském čaji, jimaa či kafta už jste slyšeli či uslyšíte. Jedná se o kvetoucí rostlinu původně pocházející z Etiopie, která obsahuje stimulant katinon způsobující vzrušení, euforii, bdělost a ztrátu chuti k jídlu.

16.4.2021 - Cesty bez plánů a očekávání

Navštívil 95 zemí světa, z toho 17 afrických států a po Jižní Americe je Afrika jeho druhým nejoblíbenějším kontinentem. Cestuje bez plánů a očekávání. Neví, kde bude spát, neví, kde bude zítra ani pozítří a náramně si to užívá. Když se ho zeptáte, jaké je jeho životní krédo, s úsměvem odpoví: „Až se jednou, na úplném konci života, bude promítat film, nechť je na co se dívat!“ Řeč je o cestovateli Martu Eslemovi, s nímž si můžete přečíst následující rozhovor.

5.4.2021 - Velikonoce napříč Afrikou

Velikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Pojďme se dnes podívat, jak se slaví napříč Afrikou. Velikonoce tam nejsou tak komerční jako v západním světě, lidé se soustředí spíše na modlitby a zamýšlejí se nad svým životem.

18.3.2021 - Osud jmenem MAMA PIMA

Za MAMA PIMA jsou v Keni označovány ženy, které se živí prodejem lepidla dětem ulice. Přestože tam tato látka patří na seznam zakázaných drog, jsou na ní závislé tisíce dětí. Možná si řeknete, co je to za ženy, když dokážou prodat něco natolik škodlivého malým dětem? Jenomže není to tak černobílé, jak se může zdát. I tyto ženy většinou mají děti a řeší velké morální dilema. Mají se dívat na to, jak jejich vlastní děti hladoví, nebo raději uškodit cizím dětem, aby pomohly vlastním?

27.1.2021 - Pomáhám Africe po svém

Můj názor na rozvojovou pomoc se vytvářel dlouho. Řekněme nějakých patnáct let. Kdysi jsem začínala jako nadšený dobrovolník, který chtěl spasit alespoň celou Keňu. Nyní se však přikláním spíše na stranu odpůrců rozvojové pomoci. Ptáte se proč?

17.12.2020 - Jak se slaví Vánoce v Keni

Vánoce v Keni nejsou o dárcích, ale o rodinné pospolitosti. Lidé, kteří žijí v chudinských čtvrtích, celý rok šetří na autobusovou jízdenku, aby mohli Vánoce strávit na venkově. V místě, odkud pocházejí. A se svou rodinou. Keňané obvykle začínají cestovat na venkov začátkem prosince a zůstávají tam celý měsíc včetně Silvestra. Někdy se vidí se svou rodinou jenom jednou za rok, právě o Vánocích. Ale ne každému z nich se to však poštěstí.

11.11.2020 - Smrtící pilulka

Ležím na lůžku ve státní nemocnici v Homa Bay. V západní Keni. Umřu. Já určitě umřu, běží mi hlavou. Pomalu se loučím se životem. Mám horečku. Po čele mi stéká ledový pot. Tělo se mi třese. Neovládám ho. Nedokážu přimět břicho, aby se přestalo samo zvedat. Necítím ruce. Ani rty. Zkouším něco říct. Jenomže místo pečlivě připravené věty ze mě vycházejí jen slova. Slova, která však nedávají smysl.

28.10.2020 - Africký filmový večer

Vzpomínky na Afriku s Meryl Streepovou a Robertem Redfordem jistě všichni znáte. Nejvíc se mi líbí úvodní slova "Měla jsem farmu v Africe. Na úpatí Ngongských hor..." To mě pokaždé přenese zpátky do Keni.Dnes bych vám ráda doporučila ještě mé další dva oblíbené filmy z afrického prostředí. 

21.10.2020 - Setkání s tajemným pilotem

Když jsem se před rokem vracela z Keni, málem jsem zmeškala odlet. Ještě teď si pamatuji, jak jsem se celá udýchaná přiřítila do letadla a hledala své místo. Nastoupila jsem jako poslední. Protože mám panickou hrůzu z létání, vzala jsem si tabletku sedativ. Jenomže tak rychle zase nepůsobí. Jakmile jsem dosedla, letadlo začalo najíždět na startovací dráhu. S hrůzou jsem si uvědomila, že jsem stále při plném vědomí.

15.10.2020 - Afričtí utěšitelé

Zavřete oči a představte si horké paprsky rovníkového slunce, šumění zpěněných vln Indického oceánu, příjemně hřejivý třpytící se bílý písek, listy kokosových palem chvějící se ve větru a vysokého svalnatého Masaje s dlouhými vlasy ozdobeného šperky z pestrobarevných korálků. Jeho čokoládová barva kůže ostře kontrastuje se zářivě červenou látkou, kterou má na sobě. Přesně o takových mužích sní mnoho žen ze západních zemí. Hodně z nich se však nakonec rozhodne přeměnit odvážné představy v realitu.

15.9.2020 - Východoafrická poutní cesta

Každý rok v květnu se z Keni, Tanzanie, Rwandy a dalších zemí vydávají do Ugandy tisíce poutníků, aby se zúčastnili svátku ugandských mučedníků v bazilice v Namugongu nedaleko hlavního města Kampaly, který připadá na 3. června a v Ugandě je státním svátkem. Uctívají památku 22 katolických světců, kteří kvůli své víře v letech 1885 až 1887 přišli o život. Jedná se o jednu z největších křesťanských událostí na světě.

14.8.2020 - Vy máte hodinky, my máme čas

Přesně tak to říkají Afričané. A v Keni je ještě oblíbenější hláškou "hakuna matata", což ve svahilštině znamená "všechno je v pohodě, žádný problém." Keňani tuto hlášku používají zejména v případě, kdy přijdou na domluvenou schůzku o hodinu nebo dvě později.

14.7.2020 - Zajímavosti o masajských korálcích

Africký kmen Masajů je známý zejména díky svým ručně vyráběným šperkům, které jsou důležitou součástí masajské kultury po mnoho let. Masajové je začali vyrábět už dlouhou dobu před kontaktem s Evropany. Nejprve používali přírodní zdroje jako je hlína, dřevo, kost, měď či mosaz. V 19. století díky obchodu s Evropou se do Afriky dostaly skleněné korálky, které Masajové používají dodnes.

14.6.2020 - Josephovo ukradené dětství

Joseph "Njoro" Njoroge, hlavní hrdina knihy Nezlomný, žil do svých sedmi let s matkou alkoholičkou, která ho psychicky i fyzicky týrala. Místo do školy ho posílala žebrat, místo jídla mu dávala kukuřično-prosné pivo. Nakonec se rozhodl, že už to nebude dál snášet a odešel na ulici. Doufal, že tam najde lepší život.

14.5.2020 - Proč nepomáhat Africe

Jedenáct let života jsem strávila pomocí Africe. Ve dvaceti dvou letech jsem byla nadšeným dobrovolníkem, který si myslel, že spasí aspoň Keňu, když ne celou Afriku. Nyní, ve třiceti pěti letech však patřím téměř mezi odpůrce rozvojové pomoci. A jak se to vlastně stalo?


Zůstaňme v kontaktu:

Ať Vám nic neunikne! Afroservis pro Vás. Vždy, když uveřejním nový afročlánek či nějaké jiné africké novinky, tak dostanete krátkou zprávu. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit, Vaši adresu nikomu nepředám.


Dechberoucí příběh Nebe nad Zanzibarem

Ponořte se do magického světa dobrodružných, romantických a napínavých příběhů. Afrika... to je kontinent, kde necháte kus Vašeho srdce.
Mediální partneři:

Lemito Media Ghetto Zouk Rail reklam

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR Jooble Urologická klinika