Afročtení


Vážná i nevážná africká témata. Rady pro cestovatele a dobrodruhy. Inspirace pro snílky. Poutavé rozhovory. Každý měsíc nové články z černého kontinentu.

Zůstaňme v kontaktu:

Ať Vám nic neunikne! Afroservis pro Vás. Vždy, když uveřejním nový afročlánek či nějaké jiné africké novinky, tak dostanete krátkou zprávu. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit, vaši adresu nikomu nepředám.

27.1.2021 - Pomáhám Africe po svém

Můj názor na rozvojovou pomoc se vytvářel dlouho. Řekněme nějakých patnáct let. Kdysi jsem začínala jako nadšený dobrovolník, který chtěl spasit alespoň celou Keňu. Nyní se však přikláním spíše na stranu odpůrců rozvojové pomoci. Ptáte se proč?

17.12.2020 - Jak se slaví Vánoce v Keni

Vánoce v Keni nejsou o dárcích, ale o rodinné pospolitosti. Lidé, kteří žijí v chudinských čtvrtích, celý rok šetří na autobusovou jízdenku, aby mohli Vánoce strávit na venkově. V místě, odkud pocházejí. A se svou rodinou. Keňané obvykle začínají cestovat na venkov začátkem prosince a zůstávají tam celý měsíc včetně Silvestra. Někdy se vidí se svou rodinou jenom jednou za rok, právě o Vánocích. Ale ne každému z nich se to však poštěstí.

11.11.2020 - Smrtící pilulka

Ležím na lůžku ve státní nemocnici v Homa Bay. V západní Keni. Umřu. Já určitě umřu, běží mi hlavou. Pomalu se loučím se životem. Mám horečku. Po čele mi stéká ledový pot. Tělo se mi třese. Neovládám ho. Nedokážu přimět břicho, aby se přestalo samo zvedat. Necítím ruce. Ani rty. Zkouším něco říct. Jenomže místo pečlivě připravené věty ze mě vycházejí jen slova. Slova, která však nedávají smysl.

28.10.2020 - Africký filmový večer

Vzpomínky na Afriku s Meryl Streepovou a Robertem Redfordem jistě všichni znáte. Nejvíc se mi líbí úvodní slova "Měla jsem farmu v Africe. Na úpatí Ngongských hor..." To mě pokaždé přenese zpátky do Keni.Dnes bych vám ráda doporučila ještě mé další dva oblíbené filmy z afrického prostředí. 

21.10.2020 - Setkání s tajemným pilotem

Když jsem se před rokem vracela z Keni, málem jsem zmeškala odlet. Ještě teď si pamatuji, jak jsem se celá udýchaná přiřítila do letadla a hledala své místo. Nastoupila jsem jako poslední. Protože mám panickou hrůzu z létání, vzala jsem si tabletku sedativ. Jenomže tak rychle zase nepůsobí. Jakmile jsem dosedla, letadlo začalo najíždět na startovací dráhu. S hrůzou jsem si uvědomila, že jsem stále při plném vědomí.

15.10.2020 - Afričtí utěšitelé

Zavřete oči a představte si horké paprsky rovníkového slunce, šumění zpěněných vln Indického oceánu, příjemně hřejivý třpytící se bílý písek, listy kokosových palem chvějící se ve větru a vysokého svalnatého Masaje s dlouhými vlasy ozdobeného šperky z pestrobarevných korálků. Jeho čokoládová barva kůže ostře kontrastuje se zářivě červenou látkou, kterou má na sobě. Přesně o takových mužích sní mnoho žen ze západních zemí. Hodně z nich se však nakonec rozhodne přeměnit odvážné představy v realitu.

15.9.2020 - Východoafrická poutní cesta

Každý rok v květnu se z Keni, Tanzanie, Rwandy a dalších zemí vydávají do Ugandy tisíce poutníků, aby se zúčastnili svátku ugandských mučedníků v bazilice v Namugongu nedaleko hlavního města Kampaly, který připadá na 3. června a v Ugandě je státním svátkem. Uctívají památku 22 katolických světců, kteří kvůli své víře v letech 1885 až 1887 přišli o život. Jedná se o jednu z největších křesťanských událostí na světě.

14.8.2020 - Vy máte hodinky, my máme čas

Přesně tak to říkají Afričané. A v Keni je ještě oblíbenější hláškou "hakuna matata", což ve svahilštině znamená "všechno je v pohodě, žádný problém." Keňani tuto hlášku používají zejména v případě, kdy přijdou na domluvenou schůzku o hodinu nebo dvě později.

14.7.2020 - Zajímavosti o masajských korálcích

Africký kmen Masajů je známý zejména díky svým ručně vyráběným šperkům, které jsou důležitou součástí masajské kultury po mnoho let. Masajové je začali vyrábět už dlouhou dobu před kontaktem s Evropany. Nejprve používali přírodní zdroje jako je hlína, dřevo, kost, měď či mosaz. V 19. století díky obchodu s Evropou se do Afriky dostaly skleněné korálky, které Masajové používají dodnes.

14.6.2020 - Josephovo ukradené dětství

Joseph "Njoro" Njoroge, hlavní hrdina knihy Nezlomný, žil do svých sedmi let s matkou alkoholičkou, která ho psychicky i fyzicky týrala. Místo do školy ho posílala žebrat, místo jídla mu dávala kukuřično-prosné pivo. Nakonec se rozhodl, že už to nebude dál snášet a odešel na ulici. Doufal, že tam najde lepší život.

14.5.2020 - Proč nepomáhat Africe

Jedenáct let života jsem strávila pomocí Africe. Ve dvaceti dvou letech jsem byla nadšeným dobrovolníkem, který si myslel, že spasí aspoň Keňu, když ne celou Afriku. Nyní, ve třiceti pěti letech však patřím téměř mezi odpůrce rozvojové pomoci. A jak se to vlastně stalo?


Zůstaňme v kontaktu:

Ať Vám nic neunikne! Afroservis pro Vás. Vždy, když uveřejním nový afročlánek či nějaké jiné africké novinky, tak dostanete krátkou zprávu. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit, vaši adresu nikomu nepředám.


Dechberoucí příběh Pokušení

Ponořte se do magického světa dobrodružných, romantických a napínavých příběhů. Afrika... to je kontinent, kde necháte kus Vašeho srdce.
Mediální partneři:

Lemito Media Ghetto Zouk Lavickyzadarmo.cz Rail reklam

Lavicky.cz Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR Kašpar PR Jooble


Podporuji:

Lékaři bez hranic Pes pro tebe